Wednesday, November 22, 2017
Worldwide Leader in Sports News
for the Deaf Community

HS Wrestling Roundup - February 19

Saturday, February 18, 2017

texasTexas finished sixth at the 2017 TAPPS (Texas Association of Private and Parochial Schools) State Championships with 82 points. Stone Lieken placed second in the 195 weight class. Bates Cannon (145), Michael Singleton (152), and Carolos Chavarria (160) all had third place finishes.

Team Results: 1) Liberty Christian 176.5 2) Bishop Lynch 174.0 3) McKinney Christian 149.5 4) St Thomas Catholic 124.0 5) Trinity Christian 110.0 6) Texas 82.0 7) First Baptist 20.0 8) Bishop Dunne Catholic 19.0 9) San Antonio Christian 4.0 9) Veritas Academy 4.0 11) Bishop TK Gorman 0.0.

120 - Adiel Rodriguez (0-2) - did not place and scored 0.00 team points.
Quarterfinal: Alan Fandrich (Trinity Christian) pin Adiel Rodriguez (Texas), 1:39.
Consolation Round 1: Travis Enochs (St. Thomas Catholic) 2-2 pin Adiel Rodriguez (Texas), 1:44.

132 - Eric Nieva (2-2) - placed 4th and scored 11.00 team points.
Quarterfinal: Eric Nieva (Texas) 2-2 pin Ethan Riggs (First Baptist), 0:31.
Semifinal: Clayton Odom (Liberty Christian) pin Eric Nieva (Texas), 4:50.
Consolation Semifinal: Eric Nieva (Texas) pin Brayden Barker (McKinney Christian), 4:08.
3rd Place: Zach Mazur (Bishop Lynch) pin Eric Nieva (Texas), 0:15.

138 - Jacob Vasquez (0-2) - did not place and scored 0.00 team points.
Quarterfinal: Evan Petrek (McKinney Christian) pin Jacob Vasquez (Texas), 1:43.
Consolation Round 1: Jacob Vasquez (Texas) received a bye.
Consolation Semifinal: Max Mills (Bishop Lynch) pin Jacob Vasquez (Texas), 1:37.

145 - Bates Cannon (3-1) - placed 3rd and scored 11.00 team points.
Quarterfinal: Hunter Stinnett (Liberty Christian) technical fall over Bates Cannon (Texas), 3:47/15-0.
Consolation Round 1: Bates Cannon (Texas) decision Matthew Regner (Bishop Lynch), 14-13.
Consolation Semifinal: Bates Cannon (Texas) pin Kameron Bryant (Bishop Dunne Catholic), 2:05.
3rd Place: Bates Cannon (Texas) decision Liam Sullivan (St. Thomas Catholic), 9-2.

152 - Michael Singleton (3-1) - placed 3rd and scored 16.00 team points.
Quarterfinal: Michael Singleton (Texas) 3-1 won by forfeit over Raymond Evans (Bishop Dunne Catholic).
Semifinal: Rex Collins (McKinney Christian) pin Michael Singleton (Texas), 4:35.
Consolation Semifinal: Michael Singleton (Texas) pin Keaton Koy (St. Thomas Catholic), 0:48.
3rd Place: Michael Singleton (Texas) pin Elijah Sisk (Bishop Lynch), 1:44.

160 - Carlos Chavarria (3-1) - placed 3rd and scored 15.00 team points.
Quarterfinal: Ty Huggins (St. Thomas Catholic) decision Carlos Chavarria (Texas), 5-2.
Consolation Round 1: Carlos Chavarria (Texas) pin Michael Trantham-Klein (Trinity Christian), 3:29.
Consolation Semifinal: Carlos Chavarria (Texas) pin Zachary Vasquez (San Antonio Christian) 0:48.
3rd Place: Carlos Chavarria (Texas) pin Ty Huggins (St. Thomas Catholic), 3:34.

170 - Trevor Johnson (0-2) - did not place and scored 0.00 team points.
Quarterfinal: Charlie Stalder (Bishop Lynch) pin Trevor Johnson (Texas), 3:27.
Consolation Round 1: Trevor Johnson (Texas) received a bye.
Consolation Semifinal: MItchell Taylor (Liberty Christian) pin Trevor Johnson (Texas), 1:43.

182 - David Salau (2-2) - placed 4th and scored 11.00 team points.
Quarterfinal: David Salau (Texas) 2-2 pin Graham Wolfe (First Baptist), 1:09.
Semifinal: Michael Metry (Bishop Lynch) pin David Salau (Texas), 1:29.
Consolation Semifinal: David Salau (Texas) pin Dylan Young (Trinity Christian), 1:46.
3rd Place: Wade Marley (Liberty Christian) pin David Salau (Texas) 0:43.

195 - Stone Leiken (2-1) - placed 2nd and scored 18.00 team points.
Quarterfinal: Stone Leiken (Texas) pin Quinn Revere (McKinney Christian), 1:04.
Semifinal: Stone Leiken (Texas) 2-1 pin Nathan Newhouse (St. Thomas Catholic), 2:32.
1st Place: Greg Martinez (Bishop Lynch) decision Stone Leiken (Texas), 6-4.

285 - Alfredo Castillo (0-2) - did not place and scored 0.00 team points.
Quarterfinal: Gayden Williams (Trinity Christian) pin Alfredo Castillo (Texas), 1:20.
Consolation Round 1: Alfredo Castillo (Texas) received a bye.
Consolation Semifinal: Harlan Hair (Liberty Christian) pin Alfredo Castillo (Texas), 1:50.

floridaAnthony Hoyt of Florida won first place in the 182 weight class at the FHSAA (Florida High School Athletic Association) 1A District 4 tournament. Christian Miranda (106) finished third by the way of a bye.

Team Results: 1) Bishop Kenny 204.0 2) Bolles School 140.5 3) Bradford 97.0 4) Wolfson 76.5 5) Pedro Menendez 68.5 6) University Christian 59.0 7) Episcopal Of Jacksonville 49.5 8) Florida 32.0.

106 - Christian Miranda (22-11) - placed 3rd and scored 7.00 team points.
Quarterfinal: Christian Miranda (Florida) received a bye.
Semifinal: Josh Bono (Bolles School) major decision Christian Miranda (Florida), 8-0.
Consolation Semifinal: Christian Miranda (Florida) received a bye.
3rd Place: Christian Miranda (Florida) received a bye.

113 - Reynaldo Suero-Perez (20-8) - did not place and scored 0.00 team points.
Quarterfinal: Dalton Posick (Bolles School) pin Reynaldo Suero-Perez (Florida), 4:23.
Consolation Round 1: Reynaldo Suero-Perez (Florida) received a bye,
Consolation Semifinal: Aries Fahnbulleh (Wolfson) decision Reynaldo Suero-Perez (Florida), 14-8.

120 - Ty Snow (13-20) - did not place and scored 0.00 team points.
Quarterfinal: Chase Commander (Bolles School) pin Ty Snow (Florida), 1:10.
Consolation Round 1: Ty Snow (Florida) received a bye.
Consolation Semifinal: Brian Foster (Bradford) pin Ty Snow (Florida), 1:54.

126 - Giovanni Viruet (12-16) - did not place and scored 0.00 team points.
Quarterfinal: Aaron Blazs (Bradford) pin Giovanni Viruet (Florida), 0:20.
Consolation Round 1: Giovanni Viruet (Florida) received a bye.
Consolation Semifinal: Julian Morris (Bolles School) pin Giovanni Viruet (Florida), 0:26.

160 - Liam Von Mahr (14-20) - did not place and scored 3.00 team points.
Quarterfinal: Logan Montemorro (Bradford) major decision Liam Von Mahr (Florida), 9-1.
Consolation Round 1: Liam Von Mahr (Florida) pin Nial Murphy (Episcopal Of Jacksonville), 0:53.
Consolation Semifinal: Derrick Stumph (University Christian) pin Liam Von Mahr (Florida), 4:50.

182 - Anthony Hoyt (12-13) - placed 1st and scored 22.00 team points.
Quarterfinal: Anthony Hoyt (Florida) received a bye.
Semifinal: Anthony Hoyt (Florida) pin James Omlor (Bolles School), 4:33.
1st Place: Anthony Hoyt (Florida) pin Jimmy Citrano (Bishop Kenny), 1:06.

marylandMaryland finished in 12th place of Pool B at the Maryland Independent Schools State Tournament and did not have any wrestlers place.

Team Results (Pool B): 1) St James 39.0 2) Our Lady of Mount Carmel 32.0 2) Saint Vincent Pallotti 32.0 4) Bishop McNamara 22.0 5) Friends of Baltimore 20.0 6) Glenelg Country School 17.0 7) Heights School 15.0 8) Saint Andrew`s Episcopal 13.0 9) Gerstell Academy 11.0 9) St Mary`s 11.0 11) Sandy Spring Friends 5.0 12) Covenant Life 4.0 12) Maryland 4.0 12) McLean School 4.0 15) Silver Oak Academy 0.0.

106 - Peter Thang (12-16) - did not place and scored 0.00 team points.
Championship Round 1: Peter Thang (Maryland) received a bye.
Championship Round 2: Bazin Sineshaw (Bullis School) pin Peter Thang (Maryland), 0:44.
Consolation Round 2: Peter Thang (Maryland) received a bye.
Consolation Round 3: Timothy Wilcox (Covenant Life) pin Peter Thang (Maryland), 1:29.

120 - Crosse Herpin (18-11) - did not place and scored 0.00 team points.
Championship Round 1: Crosse Herpin (Maryland) received a bye.
Championship Round 2: Mathew Jun (Mount Saint Joseph) pin Crosse Herpin (Maryland), 0:47.
Consolation Round 2: Crosse Herpin (Maryland) received a bye.
Consolation Round 3: Erik Elbers (Calvert Hall) decision Crosse Herpin (Maryland), 5-3.

145 - Maverick Obermiller (26-7) - did not place and scored 0.00 team points.
Championship Round 1: Quinn Devaney (McDonogh School) technical fall Maverick Obermiller (Maryland), 5:15/16-0.
Consolation Round 1: Maverick Obermiller (Maryland) 26-7 received a bye.
Consolation Round 2: Pace Schwarz (Friends of Baltimore) decision Maverick Obermiller (Maryland), 4-2.

195 - Brody McAfee (14-17) - did not place and scored 0.00 team points.
Championship Round 1: Brody McAfee (Maryland) received a bye.
Championship Round 2: Mac Alban (Boys Latin) 27-7 pin Brody McAfee (Maryland), 0:34.
Consolation Round 2: Brody McAfee (Maryland) received a bye.
Consolation Round 3: Grant Maynard (Georgetown Prep) pin Brody McAfee (Maryland), 2:36.

285 - DeBrian John (16-3) - did not place and scored 4.00 team points.
Championship Round 1: DeBrian John (Maryland) received a bye.
Championship Round 2: Thomas Gates (Georgetown Prep) decision DeBrian John (Maryland), 3-0.
Consolation Round 2: DeBrian John (Maryland) received a bye.
Consolation Round 3: DeBrian John (Maryland) pin Luca Hagen (Severn School), 2:07.
Consolation Round 4: Jalen Lea (Good Counsel) decision DeBrian John (Maryland), 5-1.

 
20% Off + Free Shipping on all Fitness Items Now